• Sigal Tifferet

איך לכתוב עבודה?

עודכן ב: 12 יול 2020

כתיבת עבודות היא אחת המשימות הקשות באקדמיה. גם אקדמאיים מנוסים מתקשים בה. אחת הדרכים להתמודד איתה היא לפרק אותה למרכיבים בודדים ולעבוד בצורה שיטתית. אם צורת העבודה הזו מתאימה לכם, ראו את רשימת השלבים הבאה. את השלבים ניתן ליישם בעבודה קצרה של כמה פסקאות וגם בעבודת סמינר ארוכה של עמודים רבים.

 1. בחרו נושא. רצוי לבחור נושא שמעניין אתכם באופן אישי.

 2. חשבו על תת-נושאים אפשריים. פרקו את הנושא למספר גדול של תת-נושאים.

 3. בחרו חלק מתת-הנושאים, כך שיספרו סיפור שלם. כל תת-נושא יהפוך בהמשך לפסקה או לפרק.

 4. סדרו את תת-הנושאים לפי סדר הגיוני (מהרחב לצר / כרונולוגית / סיבה ותוצאה).

 5. בסיום בחירת תת-הנושאים בדקו: > לכידות: האם תת-הנושאים מספרים סיפור קוהרנטי (עקבי, מלוכד, ברור)? > היעדר חפיפה: האם תת-הנושאים שונים זה מזה? אנחנו לא רוצים שתהיה חזרה מיותרת. > היגיון: האם הסדר של תת-הנושאים הוא הגיוני?

 6. החליטו על טענה לכל אחד מתת הנושאים. מה אתם רוצים לומר על תת-הנושא הזה?

 7. נסחו את הטענה הזו כמשפט המפתח. משפט המפתח הוא בדרך-כלל המשפט הראשון בפסקה.

 8. בדקו את משפט המפתח שלכם. משפט המפתח צריך להיות מנוסח כמשפט ולא ככותרת או כשאלה. הוא צריך להציג טענה ברורה. הוא בדרך-כלל יהיה משפט כללי. רצוי לבחור משפט שתוכלו בהמשך לתמוך בו במספר דרכים שונות.

 9. לכל משפט מפתח כתבו 3-5 משפטי תמיכה. המשפטים האלה אמורים לשכנע את הקוראת שהטענה הרשומה במשפט המפתח היא אכן נכונה. אם יש לכם יותר מדי משפטי תמיכה, שקלו לפצל את הפסקה לשתי פסקאות. שימו לב, לא כל הפסקאות צריכות להיות בנויות בפורמט של מפתח ותמיכה, אבל זה המבנה הכי חזק לפסקה.

 10. במידה ואתם משתמשים במקורות מידע, רשמו אזכור בסוף כל טענה או ממצא שאינם שלכם. האזכור כולל בדרך-כלל את שמות המשפחה של המחברים ואת שנת הפרסום בתוך סוגריים. לדוגמא, (תפארת, 2020). תוודאו: > כתבתם את הטענה או הממצא במילים שלכם, ולא העתקתם את הטקסט. > אם הטקסט הוא באנגלית, לא הדבקתם תרגום של גוגל טרנסלייט. > הטענה שבחרתם באמת מייצגת את הממצאים או המסקנות של מקור המידע. > אם לקחתם טענה מתוך פרק המבוא של מקור המידע, השתמשתם באזכור משני. לדוגמא, (לוי, 2000, כמוזכר בכהן, 2005).

 11. בסיום כתיבת הפסקה בדקו: > אחדות: האם כל המשפטים באמת תומכים במפתח? > שלמות: האם משפטי התמיכה ממצים את הנושא כולו, או שהם תומכים רק בחלק מהטענה שבמפתח? > רציפות: האם יש סדר הגיוני בין משפטי התמיכה?

 12. במידה וישנה בעיה של אחדות או שלמות – תשנו את משפטי התמיכה, או את משפט המפתח.

 13. בדקו אם כדאי להוסיף משפט לפני המפתח המקשר לפסקה הקודמת, או נותן רקע כללי.

 14. בסיום כתיבת העבודה כולה בדקו את סגנון הכתיבה שלכם. מומלץ שלא להתעסק בסגנון הכתיבה עד לשלב זה, שכן זה יכול להפריע לכם לחשוב על התוכן. אחרי שכתבתם הכל, עברו פסקה פסקה ובדקו את הדברים הבאים: > מילות קישור: האם השתמשתם מספיק במילות קישור (בין הפסקאות, בין המשפטים, בתוך המשפטים), והאם הן מתאימות להקשר? (היעזרו בטבלת מילות הקישור). > סגנון כתיבה טוב: לא בשפה עיתונאית או מדוברת, ללא מידע מיותר, חזרות או מריחות. > משפטים בנויים נכון: קצרים ובהירים, עקביים מבחינה דקדוקית, לא מתחילים בו' החיבור, כוללים נשוא (אינם כותרת). > כללי כתיבה נכונים: ללא ר"ת, ללא ירידת שורה בסוף משפט, ללא משפטי שאלה, ללא כתיבה בגוף ראשון או שני, מספרים עד 10 רשומים כמילה.

 15. כתבו רשימת מקורות. היעזרו בתדריך APA או באפשרות "צטט" בגוגל סקולר. > אם מדובר במאמר השתמשו בפורמט לפי הדוגמא הזו: אדלר-בן דור, ע', וסויה, ר' (2010). שיקום פסיכו-סוציאלי של אנשים המתמודדים עם פגיעות נפשית: ראיית ההווה לעומת ראיית העבר בקרב משתתפים בתכניות שיקום. מגמות, מז(2), 323-301. > אם מדובר בספר, השתמשו בפורמט לפי הדוגמא הזו: גילברט, ד' (2007). להיתקל באושר. מטר.

 16. בדקו את עיצוב המסמך: פונט אחיד וסטנדרטי בכל המסמך גודל 12, מקלידים רווח אחרי נקודה ופסיק, רווח כפול או 1.5 בין השורות, יורדים שורה בסוף פסקה ולא בסוף משפט.

 17. הכינו דף שער: פונט אחיד גודל 12, ללא ציורים, צבעים ותמונות, ללא לוגו של המכללה, ללא תוכן ענינים, כולל שם, ת.ז., שם המרצה, שם המטלה, תאריך הגשה.

היה קשה? אל תדאגו, זו מיומנות נרכשת וככל שתעשו אותה יותר, כך היא תהפוך להיות קלה יותר.

270 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול