top of page
  • תמונת הסופר/ת Sigal Tifferet

ללמוד בקורסים מקוונים (ורצוי בחינם)

עודכן: 14 ביולי 2020

עולם ההשכלה משתנה. כיום, לא צריך להגיע פיזית לכתה כדי ללמוד. במקום זאת, עומד לרשותנו מגוון עצום של קורסים מקוונים. הקורסים הללו נמצאים בתוך פלטפורמות למידה המאפשרות רכישת כלים מקצועיים והעשרה כללית. חלק מהפלטפורמות מעניקות תעודות סיום המוכרות למטרות מקצועיות (קבלה לעבודה) ולעיתים גם למטרות אקדמיות. זה עדיין לא נפוץ, אבל ישנן אוניברסיטאות ומכללות שנותנות לבעלת התעודה קרדיט אקדמי או פטור מקורס אחר.


רוב פלטפורמות הלמידה דורשות תשלום, אך מאפשרות גם לקחת כמה קורסים חינמיים. התשלום יכול להיות עבור קורס, עבור תכנית שלמה (תעודה או תואר), או עבור מנוי חודשי. בנוסף לפלטפורמות המסחריות, ישנן גם פלטפורמות חינמיות ללא כוונת רווח. בפלטפורמות האלה מציעים מגוון רחב של קורסים בחינם. בחלקן אפשר לקבל תעודה או תואר, אבל לשם כך צריך לשלם כדי לאפשר את בדיקת המטלות.


בעבר, קורסים מקוונים נחשבו לעתיד ההשכלה הגבוהה. היו שחשבו שהם יחליפו את המסלולים הפורמליים לחלוטין. אך לאחר תקופת מה עלו מספר קשיים בלמידה בקורסים הללו. הבעיה העיקרית היתה האחוז הנמוך של הלומדים שסיימו ללמוד את הקורס. רוב הלומדים נרשמו לקורס, צפו בהרצאה אחת או שתיים ואז פרשו מהקורס. בעיה נוספת היתה הצורך באינטראקציה חברתית שלא קיבל מענה מספק בפלטפורמות מקוונות. הבעיה השלישית היתה שהלמידה דרשה מהלומדים משמעת עצמית אותה קשה לגייס כשישנן הרבה דרישות חיצוניות לזמן ולקשב שלנו. למרות הקשיים הללו, מספר הפלטפורמות והקורסים הזמינים גדל וכך גם מספר המשתמשים.


לפניכם רשימה של פלטפורמות מובילות בתחום. סידרתי אותן לפי התשלום והאטרקטיביות. לאחר שתבחרו את הפלטפורמה הרצויה, אתרו את התחום המעניין אתכם ובדקו את רשימת הקורסים. בד"כ ישנו תיאור של כמות השעות שיש להקדיש לכל קורס ולעיתים קרובות יש גם דירוג של לומדים קודמים שמסייע מאוד לאתר קורסים מוצלחים.


פלטפורמות חינמיות

פלטפורמה ישראלית, עברית וחינמית (מה עוד אפשר לבקש?) בחסות המיזם הממשלתי "ישראל דיגיטלית". הפלטפורמה כוללת קורסים לקידום מקצועי, העשרה כללית והשכלה אקדמית. ראו כאן הדגמה קצרה של ריקי טלמון. יש מדור מיוחד לקורסונים קצרים (בקטנה) כולל לימוד וורד ואקסל. קורס מומלץ במיוחד הוא קורס פסיכומטרי איכותי, אינטראקטיבי וחינמי. קורס קצר של שעתיים יעזור לכם להבין איך מתמודדים עם הקשיים של למידה מקוונת.


אם אתם מחפשים קורסים לילדים בחופש הגדול, מכון דוידסון - הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע - מציע קורסי מדע מקוונים. חלק מהקורסים הם חינמיים וחלקם במחיר של כ-40 ש"ח לקורס. נושאים לדוגמא: הטבלה המחזורית פוגשת את מיינקראפט, הגול בראש, קורס על-חלל.


למשרד החינוך יש אתר ייעודי למורות ומורים בו ניתן לאתר קורסים מקוונים לפי קריטריונים של שפה, גיל, תחום דעת ועוד. יש להם גם רשימה של קורסי MOOC מומלצים.


אתר חינמי ללא כוונת רווח שנוסד על-ידי אוניברסיטת הרווארד ו-MIT. ראו כאן את הרצאת TED של המנכ"ל. האתר מכיל מעל 2,400 קורסים מקוונים מאוניברסיטאות מובילות והשתמשו בו מעל 20 מיליון לומדים. אם רוצים, אפשר לקבל קרדיט אקדמי בעלות של כ-$200 לקורס. כשנכנסים לדף הקורסים אפשר לבחור בסרגל השמאלי קורסים שהם self-paced, כלומר אפשר ללמוד אותם בקצב שלכם. התחומים הכי פופולריים באתר הם מדעי המחשב, מנהל-עסקים, שפות, הנדסה ומדעי הרוח. אבל המגוון רחב מאוד. ראו כאן הדגמה קצרה של ריקי טלמון.


גם לגוגל יש אוסף של קורסים ללמידה מקוונת. במיוחד בתחומים עסקיים.


אתר ללא כוונת רווח שמטרתו לספק חינוך איכותי לכל אדם בעולם. האתר נוסד על-ידי סלמן קאהן שרצה לעזור לאחיין שלו עם שיעורי הבית במתמטיקה, והחל להסריט עבורו הסברים (ראו את הרצאת TED בה הוא מספר על סיפור ההקמה). עד מהרה הסרטונים הפשוטים האלה, המראים לוח שחור וכיתוב, התפשטו בקרב לומדים רבים. השיעורים הם חינמיים ומותאמים לילדים מגיל הגן ועד גיל תיכון. יש גם קורסי הכנה למבחנים אמריקאים כמו SAT, GMAT ועוד. יש גם מעט קורסים מתקדמים יותר.


לא באמת קורסים מקוונים, אבל רשימה ארוכה ומסודרת של פודקאסטים בישראל שאפשר להאזין להם בנסיעות או בזמנים אחרים.


רשימה של 500 קורסים חינמיים המגיעות מאוניברסיטאות עילית (Ivy League). ניתן לחפש בתוך הרשימה ומשם להגיע לקורסים הנמצאים בפלטפורמות שונות. הרשימה נמצאת בתוך רשימה כללית יותר של מעל 5,000 קורסים שונים.


גם אתר זה אינו פלטפורמה לקורסים, אלא מאגר שמות של 13,000 קורסים פתוחים וחינמיים במגוון רחב של נושאים ותחומים. בדף הבית תוכלו לראות שהאתר כולל לא רק קורסים אלא גם סרטים, ספרים, ספרי לימודי, חומרי לימודי לילדים ושיעורי שפות חינמיים. הממשק נראה פחות ידידותי, אבל האתר מקיף קורסים בהרבה נושאים. בכל נושא אפשר לראות את רשימת הקורסים וליד כל קורס כתוב אם הוא ניתן בפורמט של וידאו או אודיו, מי המרצה ולאיזה מוסד היא שייכת.


המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס MIT הוא אחת האוניברסיטאות המובילות בעולם. המכון מפרסם חומרי לימוד רבים חינם באתר שלו. הפלטפורמה לא מאוד מזמינה, אבל התכנים איכותיים. מומלץ לבחור קורס מתוך הרשימה של הקורסים שכוללים לא רק חומרים כתובים, אלא גם הרצאות מוקלטות.


פלטפורמת למידה המציעה מעל 800 קורסים חינמיים. הקורסים הם ברמת למידה בסיסית בתחומים של שפה, מדעים, טכנולוגיה, בריאות, מדעי הרוח, מתמטיקה, ניהול, שיווק וסגנון חיים. אם רוצים, ניתן לרכוש תעודה לסיום קורס.


קורסים חינמיים מבית האוניברסיטה הפתוחה בבריטניה. נושאי הקורסים: בריאות, ספורט, פסיכולוגיה, חינוך, היסטוריה, אמנויות, שפות, עסקים, טבע וסביבה, מדעים, מתמטיקה, טכנולוגיה, חברה, פוליטיקה ומשפט. ליד כל קורס רשום כמה שעות הוא נמשך ומה הרמה שלו. בחלק מהקורסים ניתן לקבל תעודת השתתפות ללא תשלום, אם נרשמים ועונים על התרגילים.


פלטפורמות בתשלום

פלטפורמה לימודית השייכת ללינקדאין. הפלטפורמה כוללת קורסים מקצועיים פרקטיים בתחומי ניהול, שיווק, תכנות וצילום. התשלום הוא למנוי חודשי, כאשר ניתן לקבל מנוי לחודש אחד לנסיון. הפלטפורמה מומלצת למטרת פיתוח מקצועי. הקורסים קצרים ויעילים ומותאמים לעובדת העסוקה. אפשר לעשות מנוי לחודש אחד ב-$30 ולהספיק ללמוד הרבה דברים מעניינים. בסיום הקורס מקבלים תעודה של לינקדאין אותה ניתן גם לפרסם בפרופיל הלינקדאין שלכם. ראו לדוגמא את התעודות שאני קיבלתי בפרופיל שלי. ראו כאן סרטון הדגמה שלי המראה איך להשתמש בחשבון החינמי.


חדשות חשובות! יולי 2020

הזדמנות ייחודית ללמוד מקצוע נדרש באופן מקוון, חינמי ומקצועי!

לאור המצב, מיקרוסופט, לינקדאין וגיט-האב פותחים מסלול למידה בחינם עד מרץ 2021 למקצועות נדרשים: פיתוח תוכנה, נציג מכירות, מנהלת פרוייקט, שיווק דיגיטלי ועוד כמה שקשה לי לתרגם. מנסיון, הקורסים של לינקדאין מאוד איכותיים. מומלץ בחום למי שמחשב מסלול מחדש.

התכנית כוללת גם הנחיה לגבי חיפוש עבודה דרך לינקדאין והכנה לראיונות עבודה.

ותודה רבה ל- Or Daniel!


הפלטפורמה מציעה מעל 3,900 קורסים באיכות אקדמית גבוהה מאוד. בעבר היתה הפלטפורמה המובילה (ראו את הרצאת TED של אחת המייסדות), כיום היא נותנת פחות אופציות חינמיות. הקורסים הם אמנם ברמה אקדמית גבוהה, אבל בד"כ פחות יעילים בזמן. אחד היתרונות של הפלטפורמה הוא שמה הטוב, שמגביר את הסיכוי שתעודה שלה תכובד על-ידי מוסדות אקדמיים. ראו כאן הדגמה קצרה של ריקי טלמון.


פלטפורמה המציעה מעל 100,000 קורסים בתשלום פר קורס. חלק קטן מהקורסים הם חינמיים, ואחרים במחירי מבצע משתנים. אם לא מרוצים מהקורס ניתן לקבל החזר. הקורסים מזכים בתעודה. קורסים עם פונטציאל מעניין הם אלה המכינים לתעודת הסמכה של גוגל או מיקרוסופט.


אם אתם מחפשים קורסים לילדים בחופש הגדול, מכון דוידסון - הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע - מציע קורסי מדע מקוונים במחיר של כ-40 ש"ח לקורס. נושאים לדוגמא: הטבלה המחזורית פוגשת את מיינקראפט, הגול בראש, קורס על-חלל.


פלטפורמה המתמחה בטכנולוגיה (תכנות, בינה מלאכותית, מדעי המחשב). רוב הקורסים בפלטפורמה הם בתשלום, חלקם חינמיים (קורסי בסיס). אפשר ללמוד שם גם ננו-תואר.


פלטפורמה לרכישת כלים מקצועיים. התשלום הוא פר קורס.


פלטפורמה חינוכית אירופאית. הקורסים באנגלית וגרמנית אך גם בשפות נוספות כמו צרפתית, רוסית וספרדית. הפלטפורמה כוללת גם קורסים קצרים מסוג espresso. ניתן לראות את מחירי הקורסים בתחתית העמוד של כל קורס, והם נעים בין 50 ל-300 יורו.


פלטפורמת למידה השייכת לחברה מוכרת למכירת גרפיקה ותבניות עיצוב. בפלטפורמה הזו מוכרים קורסים בעיקר למתכנתים ומעצבים, אנשי מוזיקה ואנימציה. רוב הקורסים בתשלום.


הפלטפורמה הבריטית מציעה מגוון של קורסים מאוניבריטאות מוכרות. התשלום הוא תשלום שנתי.


פלטפורמה מסחרית המתמחה בצילום. יש חודש נסיון חינמי. יש גם כמה קורסים חינמיים.


לפרטים נוספים אפשר לראות את סרטון הסקירה הזה (באנגלית).

5,069 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page